Prostat Kanseri

[column parallax_bg=”disabled” parallax_bg_inertia=”-0.2″ extended=”” extended_padding=”1″ background_color=”” background_image=”” background_repeat=”” background_position=”” background_size=”auto” background_attachment=”” hide_bg_lowres=”” background_video=”” vertical_padding_top=”0″ vertical_padding_bottom=”0″ more_link=”” more_text=”” left_border=”transparent” class=”” id=”” title=”” title_type=”single” animation=”none” width=”1/1″ last=”true”]

Prostat kanseri erkeklerde en sık teşhis edilen kanserdir. Çoğunlukla beyaz erkeklerde rastlanan bu kanser türü, tek bir nedene bağlı olarak oluşmaz ve yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Bazen birkaç etkenin birleşmesi ile bazen de yalnızca genetik ya da çevresel faktörlerle oluşabilir. Kanser riskini azaltmak bu nedenle düzenli kontrol ve sağlıklı bir yaşam sürmekten geçmektedir.
Prostat kanseri erken dönemde hiçbir belirti vermeyebildiği gibi prostat hastalıkları ile benzer semptomlar gösterebilmektedir.
Rahatsızlığın belirtileri, rahatsızlığın bulunduğu evre ile de doğrudan alakalıdır. Başlangıç evrelerinde kişiye fazla sorun teşkil etmeyen hastalık, ileri evrelerde semptomlar baskın hale gelebilir. Sonuç olarak kişiyi toplumsal yaşamdan soyutlama noktasına getirebilen bu hastalığın erkenden teşhis edilmesi bu nedenle oldukça önemlidir.

Genel itibari ile prostatta bulunan kanserli hücrelerin belirtileri aşağıdaki gibidir.

İdrar yaparken hissedilen zorlanmalar
İdrar yaparken yeterli gücün sağlanamaması
İdrarın renginde görülen değişiklikler
İdrarda bariz biçimde belli olan kan
Menide bulunan kan lekeleri
Boşalma esnasında yaşanan ağrı hissi
Kasık bölgesinde huzursuzluk
Ereksiyon problemleri
Genel kemik ağrısı

PSA adı verilen kan testi ve parmakla rektal muayenede şüpheli bulgular olduğunda hastaya prostat biyopsisi önerilmektedir. Biyopsi sonucunda prostat kanser teşhisi konulmaktadır.Sonrasında evreleme yapılmakta ve evreye göre tedavi alternatifleri belirlenmektedir. Tedavi seçenekleri;

Cerrahi müdahaleler (başlangıç evresi)
Radikal prostatektomi operasyonu açık yada robotik olarak uygulanmaktadır.

Radyoterapi (başlangıç evresi)
Hormonal tedavi (takviye tedavi)
Prostat kanseri aşıları (son evrelerde yaşam süresini uzatır)
Radyoaktif Lutesyum
Yumurtalık alımı (bazı durumlarda)

[/column]

Instagram